anasayfa |


AdresGezgini Sosyal Medya Ekibi

AdresGezgini Sosyal Medya Ekibi

18-02-2013

YouTube: Sosyal Medya Pazarlamasında Unutulan Kanal

Sosyal ağların pazarlama çalışmalarındaki yeri ve önemi hakkında sayısız konuşmalar yapılmış ve üzerine makaleler yazılmıştır. Özellikle, hepimizin en iyi bildiği sosyal ağlar olan Facebook ve Twitter üzerinde pazarlama çalışmalarınızı yürütmenizin  markanıza neler katacağını biliyorsunuz. Facebook ve Twitter’ın ilk akla gelen mecralar olması, kuşkusuz milyonlarca kayıtlı ve aktif kullanıcılarının var olmasıdır ve eğer geniş kitlelere ulaşmak istiyorsanız yer alacağınız kanallar çoğunlukla bu ikisi oluyor. Fakat birçok girişimci ve blog yazarının gözardı ettiği, aslında etkisi inanılmaz boyutlara ulaşan bir mecra var: YouTube!

İşin duayenlerinden öğrenecekleriniz var!

2009 yılında Mashable’da yayınlanan bir makale YouTube’daki birkaç büyük oyuncu hakkında kritik yapıyor. Makalede listelenen her bir şirket , video içeriklerine yaratıcı ve ilginç bir açıdan yaklaşmış. Öncelikle bu makaleyi okuyup daha sonra da YouTube’da detaylı bir araştırma yaparak, kendi ürününüz veya hizmetiniz için oluşturacağınız video ile ilgili yaratıcı fikirler edinebilirsiniz. Başarılı kişilerden ilham almanın hiçbir sakıncası yok . :)

Yapmış olmak için değil, eğlendirmek için yapın!

Eğlendirici bir tarafı yoksa, ticari reklamların çağı neredeyse sona erdi diyebiliriz. Aynı şekilde YouTube’da direkt olarak sunduğunuz hizmeti vurgulayan videolar da artık pek tutmuyor. YouTube’un izleyici kitlesi nispeten memnun etmesi zor bir kitledir. Somut olarak kendilerine fayda sağlamayan bir videoyu izlemeyi tercih etmezler.  Bu yüzden, mini bellgeseller, komedi dizileri veya niş bir ürün temsil ediyorsanız how-to videoları müşterilerinizle aranızda bağ kurmanız için en iyi yöntemlerdir.

Videolarım nasıl farkedilecek?

Tıpkı Google’ın kendine has bir algoritması olduğu gibi Youtube’un da var. Videonuzun YouTube’un anasayfada öne çıkarılması size binlerce tıklama sağlayabilir fakat, özellikle de yeni başlıyorsanız, milyonlarca tıklama almadan videonuzun farkedilmesi için tek yol bu değildir. Küçük bir ihtimal olan viral etkinin yanısıra videonuzun potansiyel müşerileriniz tarafından izlenmesi için aktif olarak yapabileceğiniz başka şeyler de var.  Öncelikle videonuzun taze olduğundan emin olun. Arama algoritması bunu dikkate alıyor. Eğer videonuz eski ise, var olanı silip tekrar yükleyin.  İkincisi hesabınızın gerçek görünmesine özen gösterin. Şirket bilgilerinizi doldurun, gerçek takipçilerinizin olmasını sağlayın.  Ayrıca YouTube’un videolar üzerinde yapılabilecek olan her bir aksiyon için bir ödüllendirme sistemi vardır. Bu yüzden yorum yapın, paylaşın, beğenin. Ve son olarak videonuzun doğru kategoride yer aldığını doğrulayın.

YouTube ile pazarlama yapmak diğer pazarlama yöntemlerine göre daha yorucu ve daha fazla zaman alıcı olarak görünüyor olsa da doğru bir şekilde çalışmalarınızı yaptığınızda etkisi  inanılmaz boyutlara ulaşabilir.

YORUMLAR

YORUM YAZIN

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

19-08-2011

Doğru Anahtar Kelimeleri Tanımlamaya Yardımcı 3 Araç...

Web sitesi optimizasyonunda başarılı olmanın sırrı, birkaç kelimeli anahtar kelimelere odaklanmaktır. Bu...

Doğru Anahtar Kelimeleri Tanımlamaya Yardımcı 3 Araç

22-11-2017

Yaşar Üniversitesi AdresGezgini İş Birliği...

Yaşar Üniversitesi Bilgi ve Teknoloji Transfer Ofisi yetkilileri ile AdresGezgini AR-GE Merkezi Yönetim Kurulu...

Yaşar Üniversitesi AdresGezgini İş Birliği

23-06-2022

Dijital Pazarlama Stratejileri...

Son dönemlerde teknoloji ve internet hızla gelişerek yaşantımızın büyük bir parçası haline geldi. Bunun ile...

Dijital Pazarlama Stratejileri