anasayfa |


AdresGezgini Sosyal Medya Ekibi

AdresGezgini Sosyal Medya Ekibi

15-01-2013

404, Bulunamayan Sayfanın Hikayesi [Ted Konuşması]

Kariyerine oyun geliştirici olarak başlayan ve sonra hızlıca reklam dünyasına geçiş yapan Renny Gleeson bugün birçok önemli markanın dijital stratejilerinin direktörlüğünü yapıyor.

Blogunda da dijital reklamlar, teknoloji ve internet konusunda yazılar yazan Gleeson Mart 2012 404 sayfaları hakkında kısa bir Ted konuşması gerçekleştirdi.

İnternetle haşır neşir olan herkesin bildiği gibi 404 internetteki bozuk deneyimdir. Yani bir sitede aradığınız sayfayı bulamadığınızda karşınıza "404 - Not Found" ibaresi çıkar. Bu sayfa hepimizin korkulu rüyasıdır. Hayal kırıklığı yaşarız, sinirlerimiz bozulur. Reddedilmişlik hissiyle sarsılırız.

Renny Gleeson 404 sayfaları ile karşılaşmayı bitmiş bir ilişkiye benzetiyor.

http status codes

 

404, http hataları ailesinden geliyor. Renny Gleeson http durum kodlarını ilişki hatalarından oluşan büyük bir gruba benzetiyor. Tüm bunlar ona göre bir evlilik danışmanının kontrol listesi gibiydi. Listenin altına iniyorsunuz ve her şey biraz şüpheli hâle geliyor.

404 hatasının tüm webde karşılaşılan gerçeklik olduğundan, büyüklü küçüklü tüm sitelerin ortak sorunu olduğundan bahseden Gleeson, 404 sayfası ile karşılaşmanın hissini Starbucks'a gidip yağsız süt istediğinizde tezgahın arkasındaki adamın pantolonu üstünde olmadan size "yağsız süt yok" demesi gibi olduğunu söylüyor.

Renny Gleeson'ın 404 sayfalarının statik bir web hatası olmaktan çıkıp yaratıcı sayfa tasarımlarına dönüşümünü anlattığı bu eğlenceli Ted konuşmasını aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.

YORUMLAR

YORUM YAZIN

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

17-04-2020

Google Harita Kaydınız Ne kadar Başarılı?...

Google harita kaydınızı en son ne zaman kontrol ettiniz? Uzun bir süre geçtiyse, tüm bilgilerinizin...

Google Harita Kaydınız Ne kadar Başarılı?

23-01-2012

2012’ye Dair 5 Mobil Trend...

Yılın 365 günü daima online olan bir toplum haline geldik. Bilgiye ulaşmak uğruna istediğimiz zaman,...

2012’ye Dair 5 Mobil Trend

30-07-2012

Facebook Sayfa İçerik Reklamları için Kontrol Listesi...

Facebook Marketing sayfası geçtiğimiz günlerde sayfa içerik reklamları (page post ads) ile ilgili bir kılavuz...

Facebook Sayfa İçerik Reklamları için Kontrol Listesi